Klubbtävlingar

Här kan du läsa om resultaten från olika klubbtävlingar på Kumla bk.

 AGILITYKM 2017

Large: Emma Björkvall – Hejja
Small: Tina Karlsson – Cliff

– – – – – – – – – – – – – – – – –

AGILITYKM 2014
Large: Emma Björkvall – Cocos
Medium: Tina Karlsson – Wiggo
Small: Åsa Larsson – Algot

– – – – – – – – – – – – – – – – –

 AGILITYKM 2015
Large: Rebecca Eriksson – Lakrits
Medium: Per Bengtson – Knytta
Small: Tina Karlsson – Jax

– – – – – – – – – – – – – – – – –

AGILITYKM 2014
Large: Emma Björkvall – Cocos
Medium: Tina Karlsson – Wiggo
Small: Åsa Larsson – Algot

– – – – – – – – – – – – – – – – –

AGILITYKM 2013
Large: Åsa Larsson – Elektra
Medium: Tina Karlsson – Wiggo
Small: Åsa Larsson – Algot

– – – – – – – – – – – – – – – – –

MAJBLOMMAN 2013
Domare: Bengt Gustavsson

1:a Ann-Sofie Lindgren m. Orka, 9,60 p
2:a Anders Rahm m. Dalia, 9,32 p
3:a Ann-Sofie Lindgren m. Ettra, 9,28 p
4:a Leif Nordstedt m. Doc, 8,28 p
5:a Kent Thorslund m. Baileys, 7,92 p
6:a Maria Ejdewik m. Leia, 5,94 p
7:a Dorthe Rasch m. Dacke, 2,20 p

 – – – – – – – – – – – – – – – – –

AGILITYKM 2012
Large: Per Bengtson – Fajta
Medium: Tina Karlsson – Wiggo
Small: Åsa Larsson – Alva

– – – – – – – – – – – – – – – – –


RALLYLYDNADSKM 2012
2a: Emma Björkvall – Harry (92 p)
1a: Ann-Sofie Lindgren – Ettra (100 p)
3a: Ing-Britt Eriksson – Qvitra (91 p)

– – – – – – – – – – – – – – – – –

LydnadsKM 2012
1a Bengt & Chip, klass II, 8,77 poäng
2a Åsa & Algot, klass II, 8,6 poäng
3a Liselott & Taira, klass III, 7,16 poäng
4a Linda & Tjelvar, Elit, 6,36 poäng
5a Inger & Cocos, klass II, 5,7 poäng
6a Maarit & Chici, klass III, 5,34 poäng

–    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –

Påskägget 2012
Kent Thorslund & Baileys 8,72 poäng och vinnare av det STORA godis ägget!
Bengt Nyman & Chip 8,48 poäng
Åsa larsson & Algot 7,96 poäng
Åsa Larsson & Jackaroo 7,68 poäng
Maarit Ottavainen & Chici 5,32 och vinnare av det lilla godis ägget.

Domare Anders Rahm
Tävlingsledare Kent Sahlqvist

–    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –


AGILITYKM 2011
Large: Åsa Larsson – Jackaroo
Medium: Tina Karlsson – Wiggo
Small: Tina Karlsson – Jax

–    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –


LYDNADSKM 2011
1a & klubbmästare Dorthe & Dahlia (t v) 9,05 klass II,
2a Maarit & Chico (t h) 7,62 klass II,
3a Inger & Pippi 6,76 klass elit,
4a Bettan & Exo 6,56 klass III.

–    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –


PÅSKÄGGET 2011
Påskägget 2011 – Domare Bengt Gustavsson, Janne Olsén och Cocos (lilla påskägget),
Inger Nilsson och Wilmer X (stora påskägget) och tävlingsledare Monica Hedlund.

–    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –


AGILITYKM 2010
Medium: Valentina Hultberg – Matisse
Large: Inger Olsén – Pippi
Small: Åsa Larsson – Algot

–    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –


AGILITYKM 2009
Large: Inger Olsén – Pippi
Medium: Susanne Ohlsson – Buster
Small: Tommy Eriksson – Alma

–    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –


LYDNADSKM 2009
Lydnad: Inger Olsén – Pippi
Domare: Bengt Gustavsson
Brukslydnad: Britt Andersson och Micki

–    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –


AGILITYKM 2008
Small: Åsa Larsson – Algot
Medium: Susanne Ohlsson – Buster
Large: Bengt Nyman – Amy

–    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –


LYDNADKM 2008
Len Holm – Gim

–    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –


BRUKSKM 2008
Kenth Thorslund – Baileys

–    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –


AGILITYKM 2007
Small: Bengt Nyman- Alva
Medium: Tina Karlsson – Wiggo
Large: Bengt Nyman – Amy

–    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –


LYDNADSKM 2007

–    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –    –


BRUKSKM 2007
Lena Holm – Gim
Kenth Thorslund – Baileys
Ewa-Lena Persson – Vicky